Меню Закрити

Рахунок 00 в BASБухгалтерія – навіщо потрібен?

Введення початкових залишків в програмах BASБухгалтерія та BASБухгалтерія для багатьох користувачів може виявитись далеко не тривіальною задачею. Значну роль в цьому відіграє розуміння рахунку “00”. 

Складно повірити, але навіть зараз є підприємства, які ведуть облік “на папері” (паперових носіях, електронних таблицях MS Excel чи OOCalc…).  Звичайно ж, під час переходу на комп’ютерну бухгалтерію у них є залишки товарів, основних засобів, дебіторська та кредиторська заборгованість по заробітній платі, податках та ін… Отже, не кожен бухгалтер може похвалитись тим, що першою його операцією в базі BASБухгалтерії була реєстрація статутного капіталу.

Нульовий рахунок в BASБухгалтерія

Під час недавнього впровадження BASБухгалтерії на одному з таких підприємств, в частині початкового введення залишків бухгалтер і здивувала мене запитанням – “А звідки взявсь нульовий рахунок?”. І дійсно, в плані рахунків такого ж немає.

Справа в тому, що введення залишків в комп’ютерну облікову систему, власне як і  нульовий рахунок, до  бухгалтерії не має жодного відношення. Це просто допоміжна операція, призначена для переносу в BASБухгалтерію (BASБухгалтерію) стану підприємства на початок ведення обліку обліку в даній програмі. 

Зазвичай немає необхідності вносити в базу всі дані (документи, звіти і т.д.), часто і можливості такої немає. В переважній більшості впроваджень потрібно внести в програму лише залишки по рахунках.

І тут виникає питання: Якщо, наприклад, в касі є залишок 1 000 гривень – як відобразити це в програмі? Просто в касу додати ці кошти ми не зможемо, інакше буде порушено принцип подвійного запису – це не оплата від покупця, не повернення від постачальника. Ці кошти в нас уже є. Так який рахунок повинен кореспондувати з дебетом триста першого? Саме для цього і призначений рахунок “00”. 

Отримуємо наступну проводку: Дт 301 Кт 00 – 1 000.

Головний принцип рахунку “00”

Головний принцип рахунку “00”: “При введенні залишків по активних рахунках на нульовому рахунку збільшується сальдо по кредиту і навпаки, при введенні залишків пасивних рахунків на нульовому рахунку отримуємо збільшення сальдо по дебету”.

При правильному внесенні залишків кінцеве сальдо по нульовому рахунку повинно бути рівним нулю (Активи = Пасиви), що і необхідно перевірити, сформувавши по даному рахунку оборотно-сальдову відомість.


Не зайве наголосити, що тема правильного введення залишків відіграє ключову роль при початку роботи з обліковою системою BASБухгалтерія. Більш детально дану тему буде розкрито в наступних публікаціях.

 

Один коментар до “Рахунок 00 в BASБухгалтерія – навіщо потрібен?

  1. Світлана

    Доброго дня! А що робити, коли залишок по Кт 00 рахунку “дістався у спадок” від попереднього бухгалтера і перевірити правильність введення залишків немає можливості і документів. Що робити? Як правильно його позбутися в цій ситуації? Бази з попередній періодів нема, первинка є, але щоб поновити облік треба починати з першої операції, тобто з листопада 2013 року… Звітів до 2018 року мена, ОСВ по рахункам теж. При введені залишків станом на 01.01.2018р Кт рахунку 00 склав понад 67 тис грн. Допоможіть вирішити це питання. Дякую! З повагою і надією, Світлана

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *